PASPS15AC4LA
Inventory
Unavailable for order
Manufacturer:PASS & SEYMOUR
Manufacturer #:PS15AC4LA
Description
FEATURES AND BENEFITS:• External screw-pressure-plate back and side wired. Accepts #14 - #10 AWG copper or copper-clad conductors.• Heavy-gauge one-piece copper alloy contact arm virtually eliminates contact bounce.• Cam controls fast "make" and positive "break" to minimize arcing.• Heavy-duty bumper pads for quiet operation.• High strength thermoplastic polycarbonate toggle.• Back body made of glass-reinforced nylon.• Locking support provides resistance to face and back body separation.• Oversized silver alloy contacts for long life and better heat dissipation.• Grounding terminal is standard.• Shallow design for ease of istallation.• Strap nickel-plated steel with integral ground.• Auto-ground clip assures positive ground.
Specifications
Brand Name Pass & Seymour Sub Brand Pass & Seymour
Item Name Toggle Switch Type 4-Way, Extra Heavy-Duty
Voltage Rating 120 - 277 VAC Amperage Rating 15 A
Number of Poles 2 Actuator Toggle
Color Light Almond Grade Industrial
Action DPDT Wiring Configuration Back and Side Wired
Dimensions 4.6 x 2.5 x 2.4 in Mounting Wall