PASCSB20AC1I
Inventory
Available for delivery
Unavailable for pick up Abbotsford
Qty EA
Manufacturer:PASS & SEYMOUR
Manufacturer #:CSB20AC1I
Description
20Amp 120/277V 1-Pole Hard Use Specification Grade Switch - Back & Side Wire.FEATURES AND BENEFITS:• RoHS Compliant• One-piece brass alloy contact arm for reliable electrical performance.• One-piece steel strap with integral ground is plated for corrosion resistance.• High strength thermoplastic polycarbonate toggle resists breaking and chipping under heavy abuse.• Heavy-duty toggle bumpers for smooth and quiet operation.• Back body made of glass-reinforced nylon. Locking support provides resistance to face and back body separation.• Available with side wire or external screw-pressure-plate back and side wire models capable of accepting #14 - #10 AWG copper or copper-clad wire.• Cam designed for fast make with positive break action to minimize arcing and prolong switch life.• Oversized silver alloy contacts for longer dependable switch life.• Tri-drive terminal and mounting screws.
Specifications
Brand Name Pass & Seymour Sub Brand Pass & Seymour
Item Name Commercial Grade Toggle Switch Type Heavy Duty
Voltage Rating 120 - 277 VAC Amperage Rating 20 A
Number of Poles 1 Actuator Toggle, Rocker/Button
Color Ivory Grade Commercial
Action Off Wiring Configuration Back and Side Wire
Terminal Connection Screw Material Thermoplastic
Dimensions 3.3 in Mounting Wall, Flush, Screw