PASCS15AC3W
PASS & SEYMOUR CS15AC3W 15Amp 120/277V 3-Way Commercial Specification Grade Switch, White
Inventory
Available for delivery
Available for pick up at Abbotsford
Qty EA
Manufacturer:PASS & SEYMOUR
Manufacturer #:CS15AC3W
Description
15Amp 120/277V 3-Way Commercial Specification Grade Switch.FEATURES AND BENEFITS:• RoHS Compliant• One-piece brass alloy contact arm for reliable electrical performance.• One-piece steel strap with integral ground is plated for corrosion resistance.• High strength thermoplastic polycarbonate toggle resists breaking and chipping under heavy abuse.• Heavy-duty toggle bumpers for smooth and quiet operation.• Back body made of glass-reinforced nylon. Locking support provides resistance to face and back body separation.• Available with side wire or external screw-pressure-plate back and side wire models capable of accepting #14 - #10 AWG copper or copper-clad wire.• Cam designed for fast make with positive break action to minimize arcing and prolong switch life.• Oversized silver alloy contacts for longer dependable switch life.• Tri-drive terminal and mounting screws.
Specifications
Brand Name Pass & Seymour Sub Brand Pass & Seymour
Item Name Commercial Grade Toggle Switch Type 3 Way
Voltage Rating 120 - 277 VAC Amperage Rating 15 A
Number of Poles 3 Actuator Toggle, Rocker/Button
Color White Grade Commercial
Action TP Wiring Configuration Back and Side Wire
Terminal Connection Screw Material Thermoplastic
Dimensions 3.3 in Mounting Wall, Flush, Screw