GEDTHQL21100
GESCAN THQL21100 100Amp 120/240VAC 10kA 2 Pole General Electric Q-Line THQL Series Molded Case Circuit Breaker
Inventory
Available for delivery
Available for pick up at Abbotsford
Qty EA
Manufacturer:INTERNAL BREAKER
Manufacturer #:THQL21100
Description
Specifications
Brand Name Emerson Item Name Feeder Plug-In Circuit Breaker
Type Standard, Internal Common Trip Bar Series THQL
Number of Poles 2 Interrupt Rating 10 kA at 120/240 VAC
Amperage Rating 100 A Voltage Rating 120/240 VAC
Terminal Connection Box Lug Mounting Type Plug-in
Phase 1 Conductor Size 6-1/0 AWG Copper, 4-1/0 AWG Aluminum
Frame Q-Line Trip Type Non-Interchangeable
Dimensions 3.28 in L x 2 in W x 2.38 in D Standards UL Listed, HACR Rated, GSA Compliant