LITLEDHWBDIM12V20W
LITELINE LED-HWB-DIM-12V-20W 20W 12V 5-Port Dimmable LED Hardwire Box, White
Inventory
Available for delivery
Unavailable for pick up Abbotsford
Qty EA
Manufacturer:LITELINE
Manufacturer #:LED-HWB-DIM-12V-20W
Documents Documents
Description
The LED-HWB12-WH is a 12 watt hardwire box for use with 12V DC LED puck lights, LED strip and tape for undercabinet and cove lighting requirements. The LED-HWB12-WH meets code for field hardwire installation.
Specifications
Brand Name Liteline Sub Brand CV Driver
Item Name LED Hardwire Driver Type Dimmable, Class 2
Color White Input Voltage 100 - 240 V
Output Voltage 12 VDC Output Current 1.66 A
Output Power 20 W Material 20 ga Painted Steel
Frequency Rating 50/60 Hz Cord Length 75 in
Connection Type 5-Port Hub Power Factor > 0.5
Length 8 in Width 4-7/16 in
Height 1-5/8 in Temperature Rating -20 to 45 °C
For Use With 12 V LED Lighting Products Standards cULus Listed