STLSHU0731C24CHAR
STELPRO DESIGN SHU0731C24CHAR 347V 7.5KW 1-Phase SHU Series Commercial and Industrial Unit Heater with 24V Control, Charcoal
Inventory
Available for backorder
Unavailable for pick up Abbotsford
Qty EA
Manufacturer:STELPRO
Manufacturer #:SHU0731C24CHAR
Country of origin:Canada
Description
STELPRO designs heaters for all circumstances. Take the SHU, the large volume heater that is distinguished by its appealing appearance, its manufacturing and its sturdy composition. It is usually installed in large garages, but it is not uncommon for it to be seen in warehouses or any other kind of commercial construction site requiring a generous volume of heat. The SHU works with great ease and has an incredible power scale from 2 kW to 60 kW. What could be better!
Specifications
Brand Name Stelpro Sub Brand Oxford™
Item Name Unit Heater with 24 V Control Type Electric
Voltage Rating 347 V Frequency Rating 60 Hz
Phase 1 Series/Model SHU
Wattage 7500 W Flow Rate 700 ft³/min