HAMFLHTF125A115
HAMMOND MANUFACTURING FLHTF125A115 125W 120V 60Hz Hammond Manufacturing Heater with Thermostat
Inventory
Available for backorder
Unavailable for pick up Abbotsford
Qty EA
Manufacturer:HAMMOND
Manufacturer #:FLHTF125A115
Documents Documents
Country of origin:Canada
Description
Specifications
Brand Name Hammond Manufacturing Sub Brand FLH Series
Item Name Electric Fan Heater with Built-in Thermostat Type 125-1300 W Fan Heater with Thermostat
Voltage Rating 120 V Frequency Rating 60 Hz
Series/Model FLH Wattage 125 W
Flow Rate 20 ft³/min Housing Material Aluminum
Dimensions 101.6 mm W x 134.62 mm D x 139.7 mm H Weight 2.5 lb